Średniowieczna studnia miejska w Jarosławiu
Jedna z jarosławskich studni, usytuowana w północnej części rynku, niedaleko ratusza, pochodzi z XVII wieku. Odkryto ją przypadkowo w 1965 roku podczas prac ratowniczych prowadzonych w jarosławskich podziemiach, a odbudowano dwa lata później, w 1967 roku. Jej głębokość, według szacunków, może wynosić nawet 30 metrów, jednak nigdy nie została całkowicie odkopana. Oczyszczono ją do głębokości około 12 metrów. Podczas tych prac, od północnej strony studni, odkryto wejście do podziemnego korytarza, który miał długość około 6,5 metra i zmienny przekrój, a został obudowany cegłą. Chodnik znajdował się na głębokości od 0,5 do 2,7 metra.
Dolna część studni jest oryginalna, natomiast górna została zrekonstruowana. Odtworzono fragment studni do głębokości 6 metrów pod powierzchnią rynku. Uszkodzoną cegłę zastąpiono nową, stylizowaną na oryginał, a całość przykryto drewnianym zadaszeniem.
W przeszłości studnia zaopatrywała mieszkańców rynku i okolicznych ulic w wodę, a dziś jest jedną z atrakcji turystycznych miasta.